Presentation
NU-sjukvården MÄVA

Unik vårdavdelning med många möjligheter

Publicerad 7 maj 2025
Foto: Peter Streck
Sofia Zachrisson, överläkare och klinikstudierektor på MÄVA. Foto: Peter Streck
Sofia Zachrisson, överläkare och klinikstudierektor på MÄVA. Foto: Peter Streck

Ett varierat multiprofessionellt teamarbete i äldrevårdens absoluta framkant – möjligheterna på de medicinska äldrevårdsavdelningarna på Uddevalla sjukhus är många.

I november 2008 öppnades två medicinska avdelningar med inriktning mot äldre multisjuka patienter på Uddevalla sjukhus. Satsningen var närmast unik och än i dag ligger vården som erbjuds på MÄVA i framkant.
– Det finns inte många avdelningar med samma koncept, arbetet här har hela tiden varit speciellt, säger Sofia Zachrisson, överläkare och klinikstudierektor på MÄVA.
Patienter över 75 år som är sköra och multisjuka kan bli MÄVA-patienter. Vid försämring finns möjlighet till direktinläggning på någon av slutenvårdsavdelningarna. Här möter de ett multiprofessionellt team som tar ett helhetsgrepp om patienten.
– Vi bedriver akutvård och på avdelningen finns ultraljud, BiPAP/CPAP och telemetri. Vi är till exempel väldigt bra på att vårda patienter med hjärtsvikt, säger Sofia och berättar att bedside-ultraljud blir allt vanligare.

Teambaserat arbete
Sofia har arbetat på MÄVA i 15 år. Anledningarna till att hon har stannat är många.
– Arbetet är roligt och omväxlande och vi har en bra arbetsmiljö. Ibland är arbetsbelastningen hög, men den är ändå rimlig. Eftersom vi inte har någon mottagning har vi inte mycket pappersarbete. Dessutom är schemaläggningen bra, säger Sofia.
Hon gillar även det teambaserade arbetet.
– Vi startar dagen med teamrond vilket gör att hela personalstyrkan får en gemensam bild av patienten och ett mål att jobba för, säger Sofia och berättar att hon och några kollegor också bemannar närsjukvårdsteamet och gör hembesök.
Att MÄVA är ett lyckat koncept kan Niklas Ekerstad, specialistläkare i internmedicin och kardiologi, docent och ledamot i Svenska Läkaresällskapets nämnd, intyga. Hans forskning indikerar bland annat att patienterna på MÄVA hade färre oplanerade återinläggningar och högre livskvalitet än motsvarande patienter på andra avdelningar.
– Äldre patienter är en heterogen grupp. På MÄVA har vården utformats för att kunna göra bedömningar ur olika vinklar, säger han.

Niklas Ekerstad, specialistläkare i internmedicin och kardiologi, docent och ledamot i Svenska Läkaresällskapets nämnd.
Niklas Ekerstad, specialistläkare i internmedicin och kardiologi, docent och ledamot i Svenska Läkaresällskapets nämnd.
NU-sjukvården MÄVA

MÄVA är en unik satsning mot äldre multisjuka patienter på Uddevalla sjukhus. Uddevalla sjukhus tillhör NU-sjukvården som även består av Norra Älvsborgs Länssjukhus i Trollhättan.

vgregion.se